Licensed to Colby-Sawyer College   HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 11/9/2013 05:37 PM
           Colby-Sawyer College vs Saint Michael's Colle - 11/9/2013           
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saint Michael's College-NE  'A'                        NT    1:57.33   11  
     1) Nadow, Stephanie 20             2) Mullowney, Julie A 21          
     3) Wiesner, Katrina 18             4) Brady, Kimberly 20             
                  29.27     1:01.46 (32.19)     1:30.71 (29.25)     1:57.33 (26.62)
  2 Saint Michael's College-NE  'B'                        NT    2:01.35    4  
     1) Kahn, Grace G 21                2) Wheaton, Lauren 18             
     3) Hamilton, Olivia 20             4) Franklin, Lucille 19           
                  30.33     1:03.93 (33.60)     1:34.52 (30.59)     2:01.35 (26.83)
  3 Colby-Sawyer College Chargers-NE  'A'                  NT    2:04.40    2  
     1) Copeland, Adrian L 20           2) Zdziarski, Anna B 18           
     3) Nagle, Emma R 19                4) Gavell, Jen C 20               
                  32.49     1:09.10 (36.61)     1:37.80 (28.70)     2:04.40 (26.60)
  4 Saint Michael's College-NE  'C'                        NT    2:12.87  
     1) Craig, Maddie A 21              2) Connors, Jill 21               
     3) Dieter, Emily M 21              4) Melchionda, Lauren 19          
                  35.03     1:10.39 (35.36)     1:42.32 (31.93)     2:12.87 (30.55)
  5 Colby-Sawyer College Chargers-NE  'B'                  NT    2:13.24  
     1) Willcutt, Hannah E 19           2) DeCosta, Meghan 22             
     3) Marks, Ari M 22                 4) Dumont, Alex J 19              
                  32.26     1:12.83 (40.57)     1:44.93 (32.10)     2:13.24 (28.31)
  6 Colby-Sawyer College Chargers-NE  'C'                  NT    2:28.03  
     1) Molin, Melissa J 19             2) Avery, Shannon L 20            
     3) Claggett, Chelsea J 18          4) Cahill, Kaitlyn A 20           
                  37.43     1:21.37 (43.94)     1:51.74 (30.37)     2:28.03 (36.29)
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saint Michael's College-NE  'A'                        NT    1:48.77   11  
     1) Johns, Nicholas 19              2) Pearson, Matthew 20            
     3) Thirkell, Cameron 18            4) MacPherson, Brandon 19         
                  28.71       58.71 (30.00)     1:24.69 (25.98)     1:48.77 (24.08)
  2 Saint Michael's College-NE  'B'                        NT    1:52.64    4  
     1) Boudreau, Seth 18               2) Arrington, Cody 20             
     3) Mulderrig, Jack H 21            4) Andersen, Stephen 18           
                  28.30     1:01.51 (33.21)     1:28.30 (26.79)     1:52.64 (24.34)
  3 Colby-Sawyer College Chargers-NE  'A'                  NT    1:54.48    2  
     1) Ploch, Jameson W 18             2) Banos, Justin A 20             
     3) Uhlman, Devin J 19              4) Aquadro, Stuart E 19           
                  30.97     1:01.02 (30.05)     1:29.41 (28.39)     1:54.48 (25.07)
  4 Colby-Sawyer College Chargers-NE  'B'                  NT    2:03.44  
     1) Foulds, Eric M 21               2) O'Donnell, Nate N 20           
     3) Hyde, Zach S 21                 4) Sullivan, Kyle P 19            
                  31.96     1:06.06 (34.10)     1:34.53 (28.47)     2:03.44 (28.91)
  5 Saint Michael's College-NE  'C'                        NT    2:03.65  
     1) Carboni, Ryan 18                2) Vo, Joseph 20                  
     3) Glasheen, Sean 19               4) Faust, Sean R 20               
                  33.37     1:07.66 (34.29)     1:36.30 (28.64)     2:03.65 (27.35)
  6 Colby-Sawyer College Chargers-NE  'C'                  NT    2:16.50  
     1) Davalos, Joseph A 19            2) Begonis, Chris J 18            
     3) Sullivan, Zach G 19             4) Ali Oglu, Murs 19              
                  35.54     1:10.21 (34.67)     1:41.09 (30.88)     2:16.50 (35.41)
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tierney, Catherine        19 Saint Michael's-NE        NT   12:05.19    9  
                  31.20     1:05.20 (34.00)     1:40.68 (35.48)     2:16.70 (36.02)
        2:53.17 (36.47)     3:29.47 (36.30)     4:05.62 (36.15)     4:42.59 (36.97)
        5:19.54 (36.95)     5:56.25 (36.71)     6:32.92 (36.67)     7:10.32 (37.40)
        7:47.11 (36.79)     8:24.35 (37.24)     9:01.24 (36.89)     9:39.05 (37.81)
       10:15.90 (36.85)    10:52.54 (36.64)    11:28.96 (36.42)    12:05.19 (36.23)
  2 Willcutt, Hannah E        19 CSC-NE                    NT   12:47.81    4  
                  34.09     1:11.10 (37.01)     1:49.19 (38.09)     2:27.27 (38.08)
        3:05.56 (38.29)     3:44.10 (38.54)     4:22.68 (38.58)     5:01.26 (38.58)
        5:40.30 (39.04)     6:19.25 (38.95)     6:58.51 (39.26)     7:37.47 (38.96)
        8:16.88 (39.41)     8:56.27 (39.39)     9:35.38 (39.11)    10:14.54 (39.16)
       10:53.73 (39.19)    11:32.92 (39.19)    12:11.41 (38.49)    12:47.81 (36.40)
  3 Marks, Ari M              22 CSC-NE                    NT   13:10.93    3  
                  32.54     1:09.50 (36.96)     1:47.91 (38.41)     2:26.80 (38.89)
        3:06.35 (39.55)     3:45.95 (39.60)     4:26.36 (40.41)     5:06.78 (40.42)
        5:46.91 (40.13)     6:27.05 (40.14)     7:08.02 (40.97)     7:48.74 (40.72)
        8:29.31 (40.57)     9:09.93 (40.62)     9:50.41 (40.48)    10:31.00 (40.59)
       11:11.05 (40.05)    11:51.73 (40.68)    12:31.95 (40.22)    13:10.93 (38.98)
  4 Dieter, Emily M           21 Saint Michael's-NE        NT   13:17.56    2  
                  34.45     1:12.78 (38.33)     1:52.35 (39.57)     2:32.76 (40.41)
        3:13.34 (40.58)     3:53.58 (40.24)     4:33.65 (40.07)     5:14.00 (40.35)
        5:54.29 (40.29)     6:35.18 (40.89)     7:15.93 (40.75)     7:56.63 (40.70)
        8:37.69 (41.06)     9:18.46 (40.77)     9:58.94 (40.48)    10:39.19 (40.25)
       11:19.91 (40.72)    11:59.89 (39.98)    12:39.15 (39.26)    13:17.56 (38.41)
  5 Charest, Haley M          19 CSC-NE                    NT   13:45.61    1  
                  34.20     1:11.85 (37.65)     1:51.81 (39.96)     2:32.82 (41.01)
        3:13.83 (41.01)     3:54.58 (40.75)     4:35.72 (41.14)     5:17.26 (41.54)
        5:59.32 (42.06)     6:41.61 (42.29)     7:23.76 (42.15)     8:05.92 (42.16)
        8:48.30 (42.38)     9:30.49 (42.19)    10:12.14 (41.65)    10:54.37 (42.23)
       11:36.71 (42.34)    12:19.03 (42.32)    13:01.67 (42.64)    13:45.61 (43.94)
  6 Doucette, Zoe             18 Saint Michael's-NE        NT   14:03.44  
                  33.36     1:12.04 (38.68)     1:51.85 (39.81)     2:32.59 (40.74)
        3:15.05 (42.46)     3:56.72 (41.67)     4:39.16 (42.44)     5:22.13 (42.97)
        6:05.92 (43.79)     6:49.86 (43.94)     7:33.30 (43.44)     8:17.86 (44.56)
        9:02.04 (44.18)     9:46.43 (44.39)    10:31.28 (44.85)    11:14.57 (43.29)
       11:58.44 (43.87)    12:41.81 (43.37)    13:24.62 (42.81)    14:03.44 (38.82)
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Paluso, Nathan            20 Saint Michael's-NE        NT   11:24.49    9  
                  28.09       59.95 (31.86)     1:32.82 (32.87)     2:07.07 (34.25)
        2:41.91 (34.84)     3:16.12 (34.21)     3:50.56 (34.44)     4:25.17 (34.61)
        4:59.89 (34.72)     5:35.11 (35.22)     6:09.96 (34.85)     6:44.61 (34.65)
        7:19.82 (35.21)     7:54.55 (34.73)     8:29.63 (35.08)     9:04.54 (34.91)
        9:39.62 (35.08)    10:14.94 (35.32)    10:50.13 (35.19)    11:24.49 (34.36)
  2 Bartlett, Keenan C        21 CSC-NE                    NT   11:40.39    4  
                  28.34     1:00.17 (31.83)     1:33.65 (33.48)     2:07.96 (34.31)
        2:42.43 (34.47)     3:17.05 (34.62)     3:52.60 (35.55)     4:28.04 (35.44)
        5:04.12 (36.08)     5:40.06 (35.94)     6:15.72 (35.66)     6:51.65 (35.93)
        7:27.73 (36.08)     8:04.21 (36.48)     8:40.25 (36.04)     9:16.70 (36.45)
        9:53.04 (36.34)    10:29.37 (36.33)    11:05.28 (35.91)    11:40.39 (35.11)
  3 Uhlman, Devin J           19 CSC-NE                    NT   11:47.42    3  
                  28.46     1:00.24 (31.78)     1:33.77 (33.53)     2:08.80 (35.03)
        2:44.32 (35.52)     3:20.24 (35.92)     3:55.79 (35.55)     4:32.82 (37.03)
        5:09.63 (36.81)     5:46.71 (37.08)     6:22.90 (36.19)     7:00.63 (37.73)
        7:38.08 (37.45)     8:13.46 (35.38)     8:49.12 (35.66)     9:26.34 (37.22)
       10:02.22 (35.88)    10:38.81 (36.59)    11:14.24 (35.43)    11:47.42 (33.18)
  4 Faszewski, Riley          19 Saint Michael's-NE        NT   12:21.20    2  
                  31.19     1:05.80 (34.61)     1:41.71 (35.91)     2:18.83 (37.12)
        2:56.44 (37.61)     3:33.70 (37.26)     4:11.50 (37.80)     4:49.33 (37.83)
        5:27.51 (38.18)     6:05.22 (37.71)     6:43.27 (38.05)     7:21.69 (38.42)
        7:59.93 (38.24)     8:37.82 (37.89)     9:15.69 (37.87)     9:53.63 (37.94)
       10:31.39 (37.76)    11:09.04 (37.65)    11:46.41 (37.37)    12:21.20 (34.79)
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Estrada, Krystyna         20 CSC-NE                    NT    2:03.91    9  
                  26.70       57.50 (30.80)     1:30.52 (33.02)     2:03.91 (33.39)
  2 Miller, Elaine M          20 CSC-NE                    NT    2:09.62    4  
                  29.39     1:02.12 (32.73)     1:36.15 (34.03)     2:09.62 (33.47)
  3 Morse, Catherine B        18 Saint Michael's-NE        NT    2:14.00    3  
                  29.92     1:03.42 (33.50)     1:38.31 (34.89)     2:14.00 (35.69)
  4 Franklin, Lucille         19 Saint Michael's-NE        NT    2:14.83    2  
                  29.13     1:01.97 (32.84)     1:37.19 (35.22)     2:14.83 (37.64)
  5 Craig, Maddie A           21 Saint Michael's-NE        NT    2:18.72    1  
                  31.99     1:06.33 (34.34)     1:42.42 (36.09)     2:18.72 (36.30)
  6 Zdziarski, Anna B         18 CSC-NE                    NT    2:20.03  
                  31.52     1:06.70 (35.18)     1:43.69 (36.99)     2:20.03 (36.34)
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thomas, Joseph            19 Saint Michael's-NE        NT    1:56.47    9  
                  25.36       54.52 (29.16)     1:25.35 (30.83)     1:56.47 (31.12)
  2 Cayer, Brett W            18 CSC-NE                    NT    1:58.59    4  
                  26.46       56.45 (29.99)     1:27.96 (31.51)     1:58.59 (30.63)
  3 Phalon, Chad              20 Saint Michael's-NE        NT    2:02.05    3  
                  27.71       58.88 (31.17)     1:31.00 (32.12)     2:02.05 (31.05)
  4 Glasheen, Sean            19 Saint Michael's-NE        NT    2:11.22    2  
                  29.41     1:02.17 (32.76)     1:36.56 (34.39)     2:11.22 (34.66)
  5 Aquadro, Stuart E         19 CSC-NE                    NT    2:20.24    1  
                  30.49     1:05.44 (34.95)     1:43.25 (37.81)     2:20.24 (36.99)
  6 Sullivan, Kyle P          19 CSC-NE                    NT    2:26.22  
                  32.63     1:08.86 (36.23)     1:46.12 (37.26)     2:26.22 (40.10)
 
Event 7  Women 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nadow, Stephanie          20 Saint Michael's-NE        NT      29.07    9  
  2 Kahn, Grace G             21 Saint Michael's-NE        NT      30.68    4  
  3 Willcutt, Hannah E        19 CSC-NE                    NT      32.50    3  
  4 Copeland, Adrian L        20 CSC-NE                    NT      32.98    2  
  5 Barsanti, Theresa         19 Saint Michael's-NE        NT      35.96    1  
  6 Claggett, Chelsea J       18 CSC-NE                    NT      38.91  
 
Event 8  Men 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Paszczuk, Josh            18 CSC-NE                    NT      27.57    9  
  2 Boudreau, Seth            18 Saint Michael's-NE        NT      28.26    4  
  3 Johns, Nicholas           19 Saint Michael's-NE        NT      29.09    3  
  4 Ploch, Jameson W          18 CSC-NE                    NT      31.66    2  
  5 Butler, Ryan              19 Saint Michael's-NE        NT      32.77    1  
  6 Davalos, Joseph A         19 CSC-NE                    NT      35.99  
 
Event 9  Women 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mullowney, Julie A        21 Saint Michael's-NE        NT      32.63    9  
  2 Dunican, Erin E           21 CSC-NE                    NT      34.43    4  
  3 Wheaton, Lauren           18 Saint Michael's-NE        NT      34.73    3  
  4 Connors, Jill             21 Saint Michael's-NE        NT      35.56    2  
  5 Dumont, Alex J            19 CSC-NE                    NT      36.45    1  
  6 DeCosta, Meghan           22 CSC-NE                    NT      41.55  
 
Event 10  Men 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Banos, Justin A           20 CSC-NE                    NT      30.50    9  
  2 Pearson, Matthew          20 Saint Michael's-NE        NT      30.76    4  
  3 Paluso, Nathan            20 Saint Michael's-NE        NT      30.86    3  
  4 Arrington, Cody           20 Saint Michael's-NE        NT      33.93    2  
  5 Begonis, Chris J          18 CSC-NE                    NT      35.92    1  
  6 O'Donnell, Nate N         20 CSC-NE                    NT      36.27  
 
Event 11  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McNall, Lindsay           19 Saint Michael's-NE        NT    1:01.81    9  
                  29.05     1:01.81 (32.76)                                        
  2 Nagle, Emma R             19 CSC-NE                    NT    1:04.74    4  
                  29.25     1:04.74 (35.49)                                        
  3 Hamilton, Olivia          20 Saint Michael's-NE        NT    1:11.00    3  
                  31.60     1:11.00 (39.40)                                        
  4 Doucette, Zoe             18 Saint Michael's-NE        NT    1:11.65    2  
                  32.99     1:11.65 (38.66)                                        
  5 Gavell, Jen C             20 CSC-NE                    NT    1:12.14    1  
                  32.57     1:12.14 (39.57)                                        
  6 Zdziarski, Anna B         18 CSC-NE                    NT    1:15.86  
                  33.23     1:15.86 (42.63)                                        
 
Event 12  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thirkell, Cameron         18 Saint Michael's-NE        NT      58.60    9  
                  27.42       58.60 (31.18)                                        
  2 Mulderrig, Jack H         21 Saint Michael's-NE        NT    1:01.05    4  
                  28.32     1:01.05 (32.73)                                        
  3 Harris, Kyle R            20 CSC-NE                    NT    1:04.62    3  
                  28.87     1:04.62 (35.75)                                        
  4 Uhlman, Devin J           19 CSC-NE                    NT    1:05.97    2  
                  29.79     1:05.97 (36.18)                                        
  5 Thomas, Joseph            19 Saint Michael's-NE        NT    1:06.96    1  
                  28.52     1:06.96 (38.44)                                        
 
Event 13  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Estrada, Krystyna         20 CSC-NE                    NT      25.04    9  
  2 Wiesner, Katrina          18 Saint Michael's-NE        NT      26.83    4  
  3 Brady, Kimberly           20 Saint Michael's-NE        NT      26.89    3  
  4 Dunican, Erin E           21 CSC-NE                    NT      27.73    2  
  5 Morse, Catherine B        18 Saint Michael's-NE        NT      28.50    1  
  6 Copeland, Adrian L        20 CSC-NE                    NT      30.12  
 -- Rogers, Cymantha          18 Saint Michael's-NE        NT     X28.88  
 -- Molin, Melissa J          19 CSC-NE                    NT     X30.45  
 -- Friel, Morgan E           20 CSC-NE                    NT     X31.63  
 -- Melchionda, Lauren        19 Saint Michael's-NE        NT     X31.64  
 -- Avery, Shannon L          20 CSC-NE                    NT     X32.13  
 -- Cahill, Kaitlyn A         20 CSC-NE                    NT     X36.80  
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cayer, Brett W            18 CSC-NE                    NT      23.94    9  
  2 MacPherson, Brandon       19 Saint Michael's-NE        NT      24.70    4  
  3 Paszczuk, Josh            18 CSC-NE                    NT      24.76    3  
  4 Andersen, Stephen         18 Saint Michael's-NE        NT      25.24    2  
  5 Aquadro, Stuart E         19 CSC-NE                    NT      26.27    1  
  6 Faszewski, Riley          19 Saint Michael's-NE        NT      27.48  
 -- Butler, Ryan              19 Saint Michael's-NE        NT     X25.53  
 -- Faust, Sean R             20 Saint Michael's-NE        NT     X29.39  
 
Event 15  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dalphond, Samantha O      20 CSC-NE                    NP     147.90    9  
  2 Riley, Mikayla R          18 CSC-NE                    NP     139.65    4  
  3 Diaz Rodriguez, Sonia N   18 CSC-NE                    NP      47.55    3  
 
Event 16  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vo, Joseph                20 Saint Michael's-NE        NP     137.30    9  
  2 Foulds, Eric M            21 CSC-NE                    NP     122.85    4  
  3 Begonis, Chris J          18 CSC-NE                    NP      94.30    3  
  4 Sullivan, Zach G          19 CSC-NE                    NP      85.10    2  
 
Event 17  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McNall, Lindsay           19 Saint Michael's-NE        NT      56.06    9  
                  26.97       56.06 (29.09)                                        
  2 Miller, Elaine M          20 CSC-NE                    NT      57.71    4  
                  27.87       57.71 (29.84)                                        
  3 Brady, Kimberly           20 Saint Michael's-NE        NT      58.68    3  
                  28.00       58.68 (30.68)                                        
  4 Wiesner, Katrina          18 Saint Michael's-NE        NT      59.53    2  
                  28.46       59.53 (31.07)                                        
  5 Gavell, Jen C             20 CSC-NE                    NT    1:02.58    1  
                  29.72     1:02.58 (32.86)                                        
  6 DeCosta, Meghan           22 CSC-NE                    NT    1:08.54  
                  31.83     1:08.54 (36.71)                                        
 
Event 18  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cayer, Brett W            18 CSC-NE                    NT      52.80    9  
                  25.95       52.80 (26.85)                                        
  2 Thomas, Joseph            19 Saint Michael's-NE        NT      53.05    4  
                  25.65       53.05 (27.40)                                        
  3 Harris, Kyle R            20 CSC-NE                    NT      53.32    3  
                  25.57       53.32 (27.75)                                        
  4 MacPherson, Brandon       19 Saint Michael's-NE        NT      54.73    2  
                  26.13       54.73 (28.60)                                        
  5 Andersen, Stephen         18 Saint Michael's-NE        NT      57.33    1  
                  27.30       57.33 (30.03)                                        
  6 Aquadro, Stuart E         19 CSC-NE                    NT      59.04  
                  28.11       59.04 (30.93)                                        
 -- Butler, Ryan              19 Saint Michael's-NE        NT     X55.89  
                  26.45       55.89 (29.44)                                        
 -- Faust, Sean R             20 Saint Michael's-NE        NT   X1:02.43  
                  29.65     1:02.43 (32.78)                                        
 -- Carboni, Ryan             18 Saint Michael's-NE        NT   X1:03.22  
                  29.26     1:03.22 (33.96)                                        
 
Event 19  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nadow, Stephanie          20 Saint Michael's-NE        NT    1:02.44    9  
                  30.36     1:02.44 (32.08)                                        
  2 Kahn, Grace G             21 Saint Michael's-NE        NT    1:06.09    4  
                  32.29     1:06.09 (33.80)                                        
  3 Franklin, Lucille         19 Saint Michael's-NE        NT    1:07.96    3  
                  33.11     1:07.96 (34.85)                                        
  4 Willcutt, Hannah E        19 CSC-NE                    NT    1:08.55    2  
                  33.91     1:08.55 (34.64)                                        
  5 Copeland, Adrian L        20 CSC-NE                    NT    1:11.66    1  
                  35.21     1:11.66 (36.45)                                        
  6 Claggett, Chelsea J       18 CSC-NE                    NT    1:22.03  
                  39.62     1:22.03 (42.41)                                        
 
Event 20  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boudreau, Seth            18 Saint Michael's-NE        NT    1:01.57    9  
                  29.54     1:01.57 (32.03)                                        
  2 Paszczuk, Josh            18 CSC-NE                    NT    1:01.91    4  
                  30.40     1:01.91 (31.51)                                        
  3 Bartlett, Keenan C        21 CSC-NE                    NT    1:02.88    3  
                  30.37     1:02.88 (32.51)                                        
  4 Johns, Nicholas           19 Saint Michael's-NE        NT    1:03.85    2  
                  31.37     1:03.85 (32.48)                                        
  5 Foulds, Eric M            21 CSC-NE                    NT    1:07.30    1  
                  32.74     1:07.30 (34.56)                                        
 
Event 21  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mullowney, Julie A        21 Saint Michael's-NE        NT    1:11.93    9  
                  33.47     1:11.93 (38.46)                                        
  2 Wheaton, Lauren           18 Saint Michael's-NE        NT    1:14.71    4  
                  35.80     1:14.71 (38.91)                                        
  3 Dunican, Erin E           21 CSC-NE                    NT    1:15.68    3  
                  35.95     1:15.68 (39.73)                                        
  4 Connors, Jill             21 Saint Michael's-NE        NT    1:18.70    2  
                  36.97     1:18.70 (41.73)                                        
  5 Dumont, Alex J            19 CSC-NE                    NT    1:21.59    1  
                  39.15     1:21.59 (42.44)                                        
  6 Zdziarski, Anna B         18 CSC-NE                    NT    1:22.44  
                  38.21     1:22.44 (44.23)                                        
 -- Barsanti, Theresa         19 Saint Michael's-NE        NT   X1:22.76  
                  38.90     1:22.76 (43.86)                                        
 -- Rogers, Cymantha          18 Saint Michael's-NE        NT   X1:23.30  
                  38.36     1:23.30 (44.94)                                        
 
Event 22  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pearson, Matthew          20 Saint Michael's-NE        NT    1:07.40    9  
                  31.07     1:07.40 (36.33)                                        
  2 Banos, Justin A           20 CSC-NE                    NT    1:07.83    4  
                  31.23     1:07.83 (36.60)                                        
  3 Arrington, Cody           20 Saint Michael's-NE        NT    1:15.17    3  
                  34.86     1:15.17 (40.31)                                        
  4 O'Donnell, Nate N         20 CSC-NE                    NT    1:15.33    2  
                  35.45     1:15.33 (39.88)                                        
  5 Hyde, Zach S              21 CSC-NE                    NT    1:27.92    1  
                  41.26     1:27.92 (46.66)                                        
  6 Faust, Sean R             20 Saint Michael's-NE        NT    1:30.51  
                  41.02     1:30.51 (49.49)                                        
 
Event 23  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tierney, Catherine        19 Saint Michael's-NE        NT    5:52.69    9  
                  30.02     1:03.88 (33.86)     1:38.83 (34.95)     2:14.28 (35.45)
        2:50.50 (36.22)     3:26.92 (36.42)     4:03.61 (36.69)     4:40.44 (36.83)
        5:17.27 (36.83)     5:52.69 (35.42)                                        
  2 Miller, Elaine M          20 CSC-NE                    NT    5:59.26    4  
                  30.61     1:05.17 (34.56)     1:40.88 (35.71)     2:17.48 (36.60)
        2:54.22 (36.74)     3:31.55 (37.33)     4:09.18 (37.63)     4:46.63 (37.45)
        5:23.76 (37.13)     5:59.26 (35.50)                                        
  3 Morse, Catherine B        18 Saint Michael's-NE        NT    6:08.65    3  
                  31.45     1:06.46 (35.01)     1:43.36 (36.90)     2:20.73 (37.37)
        2:58.57 (37.84)     3:36.28 (37.71)     4:14.52 (38.24)     4:52.70 (38.18)
        5:30.10 (37.40)     6:08.65 (38.55)                                        
  4 Marks, Ari M              22 CSC-NE                    NT    6:15.47    2  
                  33.14     1:11.05 (37.91)     1:49.00 (37.95)     2:27.48 (38.48)
        3:05.90 (38.42)     3:43.89 (37.99)     4:23.04 (39.15)     5:01.98 (38.94)
        5:39.96 (37.98)     6:15.47 (35.51)                                        
  5 Dieter, Emily M           21 Saint Michael's-NE        NT    6:29.16    1  
                  33.98     1:12.01 (38.03)     1:51.61 (39.60)     2:31.19 (39.58)
        3:10.92 (39.73)     3:51.07 (40.15)     4:31.11 (40.04)     5:11.14 (40.03)
        5:50.81 (39.67)     6:29.16 (38.35)                                        
  6 Charest, Haley M          19 CSC-NE                    NT    6:45.93  
                  34.52     1:12.50 (37.98)     1:52.31 (39.81)     2:33.38 (41.07)
        3:14.83 (41.45)     3:57.12 (42.29)     4:39.40 (42.28)     5:22.32 (42.92)
        6:05.07 (42.75)     6:45.93 (40.86)                                        
 
Event 24  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Paluso, Nathan            20 Saint Michael's-NE        NT    5:29.70    9  
                  28.00       59.76 (31.76)     1:33.25 (33.49)     2:06.73 (33.48)
        2:41.05 (34.32)     3:15.54 (34.49)     3:49.51 (33.97)     4:23.58 (34.07)
        4:57.58 (34.00)     5:29.70 (32.12)                                        
  2 Phalon, Chad              20 Saint Michael's-NE        NT    5:30.96    4  
                  30.02     1:02.57 (32.55)     1:36.34 (33.77)     2:10.62 (34.28)
        2:44.78 (34.16)     3:18.28 (33.50)     3:51.67 (33.39)     4:25.60 (33.93)
        4:59.20 (33.60)     5:30.96 (31.76)                                        
  3 Uhlman, Devin J           19 CSC-NE                    NT    5:41.83    3  
                  28.94     1:01.25 (32.31)     1:35.02 (33.77)     2:09.15 (34.13)
        2:43.53 (34.38)     3:19.05 (35.52)     3:54.70 (35.65)     4:31.68 (36.98)
        5:08.02 (36.34)     5:41.83 (33.81)                                        
  4 Ploch, Jameson W          18 CSC-NE                    NT    5:50.22    2  
                  30.50     1:04.87 (34.37)     1:41.23 (36.36)     2:16.49 (35.26)
        2:51.05 (34.56)     3:27.74 (36.69)     4:03.95 (36.21)     4:40.06 (36.11)
        5:15.83 (35.77)     5:50.22 (34.39)                                        
  5 Faszewski, Riley          19 Saint Michael's-NE        NT    5:50.53    1  
                  29.90     1:04.14 (34.24)     1:40.02 (35.88)     2:16.28 (36.26)
        2:52.89 (36.61)     3:29.15 (36.26)     4:05.34 (36.19)     4:41.04 (35.70)
        5:16.51 (35.47)     5:50.53 (34.02)                                        
  6 Sullivan, Kyle P          19 CSC-NE                    NT    6:35.31  
                  34.98     1:12.95 (37.97)     1:52.17 (39.22)     2:32.78 (40.61)
        3:12.79 (40.01)     3:53.07 (40.28)     4:34.27 (41.20)     5:13.85 (39.58)
        5:54.40 (40.55)     6:35.31 (40.91)                                        
 
Event 25  Women 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McNall, Lindsay           19 Saint Michael's-NE        NT      27.88    9  
  2 Nagle, Emma R             19 CSC-NE                    NT      28.99    4  
  3 Gavell, Jen C             20 CSC-NE                    NT      30.26    3  
  4 Dumont, Alex J            19 CSC-NE                    NT      30.94    2  
  5 Wiesner, Katrina          18 Saint Michael's-NE        NT      31.17    1  
  6 Hamilton, Olivia          20 Saint Michael's-NE        NT      31.67  
 
Event 26  Men 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thirkell, Cameron         18 Saint Michael's-NE        NT      26.80    9  
  2 Harris, Kyle R            20 CSC-NE                    NT      27.09    4  
  3 Andersen, Stephen         18 Saint Michael's-NE        NT      27.20    3  
  4 Hyde, Zach S              21 CSC-NE                    NT      29.15    2  
  5 Glasheen, Sean            19 Saint Michael's-NE        NT      29.29    1  
  6 Sullivan, Zach G          19 CSC-NE                    NT      30.49  
 
Event 27  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dalphond, Samantha O      20 CSC-NE                    NP     215.60    9  
  2 Lussier, Olivia I         19 CSC-NE                    NP     146.40    4  
  3 Schreib, Caitlyn M        18 CSC-NE                    NP     102.15    3  
 
Event 28  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Foulds, Eric M            21 CSC-NE                    NP     182.55    9  
  2 Vo, Joseph                20 Saint Michael's-NE        NP     145.05    4  
  3 Begonis, Chris J          18 CSC-NE                    NP     111.05    3  
  4 Sullivan, Zach G          19 CSC-NE                    NP      97.60    2  
 
Event 29  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Estrada, Krystyna         20 CSC-NE                    NT    2:24.86    9  
                  30.95     1:07.32 (36.37)     1:50.78 (43.46)     2:24.86 (34.08)
  2 Kahn, Grace G             21 Saint Michael's-NE        NT    2:28.00    4  
                  32.03     1:08.72 (36.69)     1:54.16 (45.44)     2:28.00 (33.84)
  3 Craig, Maddie A           21 Saint Michael's-NE        NT    2:30.32    3  
                  31.77     1:10.33 (38.56)     1:55.39 (45.06)     2:30.32 (34.93)
  4 Marks, Ari M              22 CSC-NE                    NT    2:42.19    2  
                  33.24     1:16.65 (43.41)     2:04.34 (47.69)     2:42.19 (37.85)
  5 Charest, Haley M          19 CSC-NE                    NT    2:46.43    1  
                  37.00     1:21.26 (44.26)     2:08.27 (47.01)     2:46.43 (38.16)
  6 Barsanti, Theresa         19 Saint Michael's-NE        NT    2:46.78  
                  39.76     1:21.86 (42.10)     2:08.65 (46.79)     2:46.78 (38.13)
 -- Franklin, Lucille         19 Saint Michael's-NE        NT   X2:32.83  
                  33.09     1:10.83 (37.74)     1:57.61 (46.78)     2:32.83 (35.22)
 -- Hamilton, Olivia          20 Saint Michael's-NE        NT   X2:41.25  
                  31.69     1:14.65 (42.96)     2:03.02 (48.37)     2:41.25 (38.23)
 -- Tierney, Catherine        19 Saint Michael's-NE        NT        XDQ  
                  36.61     1:19.64 (43.03)     2:11.87 (52.23)          DQ (33.83)
 
Event 30  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phalon, Chad              20 Saint Michael's-NE        NT    2:16.93    9  
                  31.15     1:06.96 (35.81)     1:46.44 (39.48)     2:16.93 (30.49)
  2 Mulderrig, Jack H         21 Saint Michael's-NE        NT    2:17.52    4  
                  29.21     1:06.29 (37.08)     1:45.97 (39.68)     2:17.52 (31.55)
  3 Bartlett, Keenan C        21 CSC-NE                    NT    2:20.87    3  
                  28.96     1:05.32 (36.36)     1:46.54 (41.22)     2:20.87 (34.33)
  4 Glasheen, Sean            19 Saint Michael's-NE        NT    2:29.47    2  
                  31.07     1:11.73 (40.66)     1:57.29 (45.56)     2:29.47 (32.18)
  5 Ploch, Jameson W          18 CSC-NE                    NT    2:29.53    1  
                  33.38     1:10.67 (37.29)     1:55.70 (45.03)     2:29.53 (33.83)
  6 Banos, Justin A           20 CSC-NE                    NT    2:30.52  
                  30.93     1:11.62 (40.69)     1:54.61 (42.99)     2:30.52 (35.91)
 
Event 31  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saint Michael's College-NE  'A'                        NT    1:43.85   11  
     1) Brady, Kimberly 20              2) Nadow, Stephanie 20            
     3) Mullowney, Julie A 21           4) McNall, Lindsay 19             
                  27.08       53.52 (26.44)     1:18.48 (24.96)     1:43.85 (25.37)
  2 Colby-Sawyer College Chargers-NE  'A'                  NT    1:44.60    4  
     1) Dunican, Erin E 21              2) Miller, Elaine M 20            
     3) Nagle, Emma R 19                4) Estrada, Krystyna 20           
                  27.39       53.35 (25.96)     1:20.11 (26.76)     1:44.60 (24.49)
  3 Saint Michael's College-NE  'B'                        NT   J1:59.82    2  
     1) Wheaton, Lauren 18              2) Craig, Maddie A 21             
     3) Morse, Catherine B 18           4) Tierney, Catherine 19          
                  28.57       57.46 (28.89)     1:28.65 (31.19)     1:59.82 (31.17)
  4 Colby-Sawyer College Chargers-NE  'B'                  NT   J1:59.62  
     1) Claggett, Chelsea J 18          2) DeCosta, Meghan 22             
     3) Molin, Melissa J 19             4) Charest, Haley M 19            
                  29.55       59.90 (30.35)     1:29.12 (29.22)     1:59.62 (30.50)
  5 Saint Michael's College-NE  'C'                        NT    2:00.41  
     1) Rogers, Cymantha 18             2) Melchionda, Lauren 19          
     3) Doucette, Zoe 18                4) Dieter, Emily M 21             
                  29.40     1:00.83 (31.43)     1:30.30 (29.47)     2:00.41 (30.11)
  6 Colby-Sawyer College Chargers-NE  'C'                  NT    2:15.87  
     1) Friel, Morgan E 20              2) Avery, Shannon L 20            
     3) Dalphond, Samantha O 20         4) Cahill, Kaitlyn A 20           
                  31.48     1:04.86 (33.38)     1:39.24 (34.38)     2:15.87 (36.63)
 
Event 32  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Colby-Sawyer College Chargers-NE  'A'                  NT    1:36.86   11  
     1) Harris, Kyle R 20               2) Paszczuk, Josh 18              
     3) Bartlett, Keenan C 21           4) Cayer, Brett W 18              
                  24.49       48.34 (23.85)     1:13.52 (25.18)     1:36.86 (23.34)
  2 Saint Michael's College-NE  'A'                        NT    1:37.12    4  
     1) Paluso, Nathan 20               2) Thirkell, Cameron 18           
     3) MacPherson, Brandon 19          4) Thomas, Joseph 19              
                  24.67       49.10 (24.43)     1:13.59 (24.49)     1:37.12 (23.53)
  3 Saint Michael's College-NE  'B'                        NT    1:43.93    2  
     1) Mulderrig, Jack H 21            2) Pearson, Matthew 20            
     3) Johns, Nicholas 19              4) Phalon, Chad 20                
                  26.93       51.67 (24.74)     1:16.83 (25.16)     1:43.93 (27.10)
  4 Saint Michael's College-NE  'C'                        NT    1:45.59  
     1) Boudreau, Seth 18               2) Butler, Ryan 19                
     3) Carboni, Ryan 18                4) Faszewski, Riley 19            
                  25.79       51.33 (25.54)     1:18.74 (27.41)     1:45.59 (26.85)
  5 Colby-Sawyer College Chargers-NE  'B'                  NT    2:00.39  
     1) Hyde, Zach S 21                 2) Sullivan, Kyle P 19            
     3) O'Donnell, Nate N 20            4) Ali Oglu, Murs 19              
                  26.32     1:00.05 (33.73)     1:24.26 (24.21)     2:00.39 (36.13)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 32                    
 
  1. Saint Michael's College             170   2. Colby-Sawyer College Chargers       124
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 32                     
 
  1. Saint Michael's College             168   2. Colby-Sawyer College Chargers       129